Logo
Praca w banku – jak napisać CV

Praca w banku – jak napisać CV

jak napisać CV

CV do banku

Każdy proces rekrutacyjny wymaga przygotowania odpowiednich dokumentów. Praktycznie zawsze jest to CV, rzadziej list motywacyjny. Warto tutaj nadmienić, że raczej nie da się napisać jednego życiorysu, który będzie pasował na wiele stanowisk. CV powinno być dostosowane do posady, o którą się staramy.

Jak zatem wygląda CV do banku? Przede wszystkim trzeba zdać sobie sprawę, że pisanie standardowych sformułowań nie sprawi, że przyciągniemy uwagę potencjalnego przełożonego. Co zatem zawrzeć w życiorysie, aby wyróżniał się pośród nadesłanych aplikacji? Istotne jest podsumowanie zawodowe, które można zamieścić na górze dokumentu. Będzie ono odpowiadało na pytania: kim jesteśmy, jakie mamy doświadczenie oraz gdzie szukamy pracy. Pamiętajmy jednak o tym, że takie informacje nie powinny przekraczać 4 zdań.

Opisując swoje doświadczenie, warto oprzeć się na dokładnym wyliczeniu zakresu obowiązków z poprzedniej firmy. Nie wystarczy jedynie napisać „obsługa klienta” – taką informację zawiera praktycznie każde CV. Zamiast tego można ująć daną frazę w następujący sposób:

  • przygotowanie ofert dopasowanych do potrzeb klienta,
  • doradztwo w kwestii wniosków kredytowych,
  • współpraca z działem oceny ryzyka,
  • sprzedaż produktów bankowych (kont oraz kredytów).

Praca w banku wymaga odpowiednich umiejętności oraz cech charakteru. Warto zatem napisać, że potrafimy zdobywać zaufanie klienta oraz przekazać mu w prosty sposób podstawowe informacje dotyczące oferty danej placówki.

List motywacyjny bankowca

List motywacyjny to pismo, które powinno być uzupełnieniem CV. Ma on wyjaśnić, dlaczego chcemy stać się częścią danej firmy oraz co możemy zaoferować. W związku z tym w takim dokumencie musi znaleźć się informacja o obowiązkach w poprzednim miejscu pracy. Jeżeli nie możemy pochwalić się jeszcze żadnym doświadczeniem, warto wspomnieć o konferencjach bądź ciekawych projektach, w jakich braliśmy udział w czasie studiów. Nie bójmy się także pisać o perspektywach, jakie da nam zatrudnienie w danej placówce finansowej. Dzięki temu pokażemy, że jesteśmy zdeterminowani, zależy nam na rozwoju, a cele, jakie sobie postawiliśmy, osiągamy głównie ciężką pracą. 

Zanim jednak napiszemy: „praca w banku o zasięgu międzynarodowym jest szansą na rozwój”, sprawdźmy, czy dana placówka faktycznie działa także w innych krajach. Dlatego na początku trzeba dowiedzieć się czegoś o firmie, do której aplikujemy i dopasować list motywacyjny do konkretnego ogłoszenia.

Napisz komentarz